Results
Sunday 25/0/19

Class 1
         Martin Kavanagh (7) 38 Pts
Class 2
         John Long (16) 37 Pts
Class 3
         Anthony Garrigan (19) 43 Pts
 Class 4
          Ciaran Foley (22) 32 Pts
CSS 70 (36 Pts)
Saturday 24/08/19

Winner
         John G O'Sullivan  (5) 39 Pts
Class 1
         Eddie Loughlin (9)  35 Pts
Class 2
         John Ryan  (16) 36 Pts  O.C.B.
Class 3
         Ronnie Byrne (21) 38 Pts
Class 4
         Barry Rowan (26) 33 Pts
CSS 70 (36 Pts)
Wednesday 21/08/19

Class 1
         Shay Feehan (11) 35 Pts
Class 2
         Joe Mulvey (16) 33 pts O.C.B.
Class 3
         Declan Warde (20) 34 Pts O.C.B.
Css 71 (35)
Winners; 

  Class1 Jo Clarke(17) 36pts.

  Class 2 Christina Egan (26) 36pts.

  Class 3 Marie O'Reilly (30) 26pts.

  CSS. 75

  9Hole winner Patty Cuffe.
Winner  Catherine Dunne(14) 39pts.

Runner up Pat McDonagh(24) 36pts.

CSS 74.

9hole Winner  Dolores Murray.
Sunday 18/09/19

Class 1
         Aidan Flood  (9) 38 Pts
Class 2
         Eddie Cleary (14) 37 Pts
Class 3
         Paddy Flanagan (19) 37 Pts
Class 4
         Peter Caffrey (32)  27 Pts
CSS 70 (36 Pts)
Saturday 17/08/19

Medal Winner
                  Stephen Coughlan (13) 69
Class 1
         Ben Kavanagh (10) 70   O.C.B.
Class 2
         Rory O'Sullivan (13) 75
Class 3
         Bernard Cuffe (18) 72
Class 4
         Vincent Kenny (26) 74 O.C.B.
CSS 71
Reminder to members involved in the above .With the evening closing in ALL outstanding matches MUST be completed by the end of AUGUST. Failure to do so will result in both pairings being eliminated and the Members waiting will be advanced to the next round.    By order of the competition committee.
Wednesday 14/08/19

Class 1
         Mick Davy (12) 41 Pts
Class 2
         Paschal Heary (18) 36 Pts
Class 3
         Barney Kavanagh (22) 36 Pts
CSS 70 (36 Pts)

Winner: Catherine Dunne (14) 72 Nett

Class 1: Helen Goodall (17) 74 Nett (On Countback)

Class 2: Bernie Chubb (28) 75 Nett

Class 3: Frances Mc Hugh (33) 74 Nett

CSS 72

9 Hole Winner: Ursula Merriman
Winner  Pam Harrington(20) 33pts.

  Runner-up Dympna Wilson(14) 31pts.
                    (on countback).

 CSS 75.
Sunday 11/08/19

Class 1
         Michael Loftus (8) 40 Pts
Class 2
         John Hayden (13) 33 PTS
Class 3
         Harry MacSweeney (21) 45 Pts
Class 4
         James Cully (25) 39 Pts
CSS 70 (36 Pts)
Winners
Conor Gaffney (13),John Gaffney (17),Luke  Waldron(18), Peter Maher (18) 101 Pts
Second
Darren Parsons (12),Tom Henry (17),Anthony Garrigan (20) ,John Hicks. 98 Pts
Third
Johnny Quinn (11) John Ryan (16) Vincent Feeney (17) Alan Quinn (16)  97 Pts O.C.B.
Fourth
Ken Treacy (15) Grahme Larkin (16) Joe Wheatly (19) Barry O,Meara  97 Pts

Hole In One 5th
Brian Allen (Heritage Golf Club )
Wednesday 07/08/19

Class 1
         Shay Fleming (7) 35 Pts
Class 2
         Frank Courtney (17) 41 Pts
Class 3
         Pat Sheerin (21) 36 Pts
CSS 70 (36 Pts)
Monday 05/08/19

Winners
Paddy Fitzpatrick 12
Dave English        13
Harry macSweeney 21
Vincent Jordan     19
      91 pts
Winners.

              Class 1 Colette McDonnell(20) 35pts.
                            (on countback).

               Class 2 Margaret Kennedy(25) 30pts.

                Class 3 Evelyn Hearns(32) 31pts.



  Winner   Jo Clarke(18) 37pts.
                 (on countback)

Runner-up   Betty McCabe(23) 37pts.
Sunday 04/08/19

Class 1
         Darren Parsons (12) 37 Pts
Class 2
         John Hayden (14)  40 Pts
Class 3
         John Keating (19)  39 Pts
Class 4
         Paudge Byrne (28) 30 Pts   O.C.B.
CSS 69  (37 Pts)
Saturday 03/08/19

Winner
         Bernard Cuffe (19) 66 Nett
Class 1
         John G O'Sullivan (5) 67 Nett
Class 2
         Joe Mulvey (16) 69 Nett
Class 3
         Peter Maher (18) 70 Nett (O.C.B.)
Class 4
         Eddie Treacy (22) 67 Nett
CSS 70

Winner:   H. Goodall (18) 69 Nett
               (On Countback)

Class 1:  C. McDonnell (20) 74 Nett

Class 2:  C. Egan (25)  72 Nett

Class 3:  R. Ryan (38) 69 Nett 


9 Hole Winner:  M. McAuliffe
Wesnesday 31/07/19

Winner
         John Long  (18) 44 Pts
Class 1
         Captain (12)  38 Pts
Class 2
         Colin McInerney (17) 39 Pts
Class 3
         Declan Warde (21) 39 Pts
CSS 70 (36 Pts)

Winner:        Jo Clarke (18) 39 Pts

Runner-up:   Mary Winters (25) 35 Pts

3rd:             Mary O'Neill (34) 34 Pts
Sunday 28/07/19

Class 1
         Mick Morrissey (12) 38 Pts  O.C.B.
Class 2
         Paul Cleary (15) 38 Pts
Class 3
         Bobby Howlett (19) 40 Pts
Class 4
         John Gateley (22) 37 Pts

CSS  70 (36)
Saturday 27/07/19
Winner
            Terry Lilly (7)  65
Second
             Barry Rowan (27)  67
Class 1
            Aidan Flood (9)  69  O.C.B.
Class 2
            Darren Parsons  (13)  68
Class 3
            Noel Larkin. (18)  68
Class 4
            Brendan Curran  (27). 69
CSS  71
Winner
         Barry O 'Meara (4) 19 Pts
Wednesday 24/07/19

Class 1
         Michael Loftus (8) 39 Pts
Class 2
         John Brady (15)  39 Pts
Class 3
         Bobby Howlett  (19) 38 Pts
CSS 69 (37 PTS)
Winner;  Pam Harrington (20) 38pts.

  Class 1 Dympna Wilson (14) 37pts.

Class 2 Betty McCabe (23) 34pts.

 Class 3 Frances McHugh (32) 32pts.


  9hole winner Mo Cooney.
Committee Prize
                   Frank Casey (11)  67 Pts
Past Captains (final Day)
                     Niall Tallon (8)  36 Pts
Best Score (day one)
                      Aidan Flood. (10)  40 Pts
Best Score ( Day Two) 
                       Paul Cleary (15)  37 Pts
Nearest the pin Day One
                         Tom Costello
Nearest the pin Day Two
                           Declan Mikey
Front Nine (day two)
                            Declan Warde  20 Pts (last six)
Back Nine ( Day Two)
                             Colin McInerney (18 Pts)
Front Nine (Day One)     
                              Luke Waldron (21 Pts)
Second Nine
                              Ciaran O 'Muiri (22)
Congratulations to all prize winners.

                              
Sunday 21/07/19

Winner
         David Morrissey  (13)  38 Pts
Second
         Barry O'Meara  (4)  36 Pts
Third
       Harry MacSweeney (21) 35 Pts   O.C.B.

CSS 69 (37 Pts
Saturday 20/07/19
Winner
           Brian Murphy (24) 76 Pts
Second
             Pat Lynch (9) 75 pts
Gross
          John G O'Sullivan 55 Pts
Third
        Peter Maher (19) 74 pts OCB
Class 1
            Paddy Fitzpatrick (12) 73Pts OCB
            Shay Fleming (7) 73 Pts
Class 2
            John Ryan (16) 72 Pts
             David Kennedy (13) 71 Pts
Class 3 
            Tom Gallery (18) 72 Pts OCB
             Kieran Fox (17) 72 pts
Class 4
            Paddy McDonnell (25) 74 Pts
            Tom Hurley (23) 70 Pts
CSS  71 (35 Pts)


Wednesday 17/07/19

Class 1
         Gerry O'Hanlon (12) 35 Pts O.C.B.
Class 2
         Bernard Donnelly (17) (Visitor) 33 Pts
Class 3
         Barry Rowan (28) 36 Pts O.C.B.
CSS 71 (35 Pts)

Hole In One Tom Henry 13th Congrats
Winner:  Jim Somers  (24)  20pts  L6
Winner:  Joe Mulvey  (16)   21pts
Winner:  Brendan Maguire   (22)   22pts
Winner:  Mick Nash   (22)   15pts
Winner:  Willie Walsh   (24)   18pts
Winner:  Tom McCabe   (34)   18pts

Winner:  Geraldine Mullaney (14) 41 Pts
Sunday 14/07/19

Winner
         Bill Hanley (21) 40 Pts
Second
          Bill Herlihy (20) 39 Pts

CSS 69 (37 Pts)
Saturday 13/07/09

Leading Scores

Aidan Flood (10) 40 Pts
Pat Lynch    (9)   39 Pts
David Kennedy (13) 39 Pts 

Css 71 (35 Pts)
Wednesday 10/07/19

Class 1
         Liam French (12) 40 Pts
Class 2
         Gerry O'Hanlon (13) 38 Pts
Class 3
         Barney Kavanagh (22) 39 Pts
CSS  70 (36 Pts)
Winners:
Class 1: Colette McDonnell (21) 40 Pts
Class 2: Denise Campbell (23) 39 Pts
Class 3: Nuala Kavanagh (40) 38 Pts


9 Hole Winner: Patty Cuffe
Winner:  Anne O'Shea(32) 74pts.

 Runner-up: Catherine Dunne (14) 69pts.

Gross:  Dympna Wilson (14) 31pts.

3rd: Mary Cleary (38) 66pts.

9 hole: Winner Patty Cuffe

Class 1: Helen Goodall (18) 64pts.
Class 2 :Sandra Rothwell(29) 66pts.
Class 3:Marie O'Reilly (30)61pts.

Best 1st day: Dolores Murray (38) 33pts.
Best 2nd day: Mary O'Neill (27) 34pts.  

Committee Prize: Nuala Kavanagh (40) 55pts.
Sunday 07/07/19

Class 1
         Greg Coleman (9) 35 Pts O.C.B.
Class 2
         Frank Courtney (16) 35 Pts
Class 3
         Declan Warde (21) 37 Pts
Class 4
         Richard Murphy (23) 41 Pts
CSS 70 (36 Pts)
Saturday 06/07/19

Winner
            Shay Feehan (12) 43 Pts
Class 1
            Sean McElwaine (10) 37 Pts
Class 2
            Conor Gaffney (14). 39 Pts
Class 3
            Sean Farrell. (18) 37 Pts O.C.B.
Class 4
            Kevin Kelly. (24) 38 Pts
CSS 70 (36 Pts)

Hole In One Niall Dunne 5th Congratulations.
Wednesday 03/07/19

Class 1
         Ciaran O'Muiri  (6)  36 Pts O.C.B.
Class 2
         Carl Haughton (16) 39 Pts
Class 3
         Vincent Jordan (19) 38 Pts O.C.B.

Css 70 (36 Pts)
Winners 
            Colette McDonnell(21) Evelyn Hearns(31) Frances McHugh(32)  113pts.

     2nd   Dympna Wilson(14) Betty McCabe(23) Mary O'Neill(27)  109pts.

 9hole Patty Cuffe.
Sunday 30/06/19

Class 1
         Niall Tallon  (9)  38 Pts
Class 2
         Paul Fox  (13)  41 Pts
Class 3
         Vincent Jordan  (19) 36 Pts
Class 4
         Derek Gately (24) 39 Pts 
CSS 70 (36)
Winner:         Greg Coleman        (10)     40pts
2nd               Paddy McDonnell    (27)     38pts OCB
Class 1  1st    Ciaran O' Muiri       (6)       38pts
             2nd  Eddie Loughlin       (8)        36pts OCB
Class 2  1st    Sean Daly             (15)      38pts
             2nd  Darren Parsons      (13)      36pts OCB
Class 3  1st    Pat Sheeran          (20)      36pts
             2nd  Tom Henry            (17)      35pts OCB
Class 4  1st    John Garrigan       (24)       34pts
             2nd  Jim Cully               (24)      33pts OCB
CSS 71 (35pts)

Wednesday 26/06/19

Winner
         Ronnie Byrne (21) 39 Pts
Class 1
         Ciaran O'Muiri (6) 34 Pts O.C.B.
Class 2
         Paul Kavanagh (18) 37 Pts
Class 3
         Harry MacSweeney (36) O.C,B.
CSS 71 (35) pts
Ladies 18 Hole S/Ford 25/06/2019

Winners:

Class 1     Anne McNamara (19) 34 Pts on Countback

Class 2     Cait Jacob (27)  26 Pts

Class 3     Roisin Ryan (38)  33 |Pts

9 Hole Winner   Maureen McAuliffe
Winner:  Colette McDonnell (21) 34 points on countback
Sunday 23/06/19

Class 1
         Mick Morrissey  (12) 38 Pts
Class 2
         Martin Plant  (14) 35 Pts O.C.B.
Class 3
         Paul Fagan  (19)  38 Pts
Class 4
         Declan Warde  (22) 37 Pts
CSS 70 (36 Pts)
Saturday 22/06/19

Winner
         Jim Cully (25) 38 Pts O.C.B.
Class 1
         Paddy Fitzpatrick  (12) 37 Pts
Class 2
         John Hayden  (15)  38 Pts
Class 3
         Brendan Foy (20 ) 36 Pts O.C.B.
Class 4
         Brendan Curran (26) 34 Pts
CSS 71 (35 Pts)

Hole In One John Hicks 2nd Congrats
Wed. 19/06/19

Class 1
         Eddie Loughlin (8) 35  Pts
Class 2
         Noel Larkin (18) 40 Pts
Class 3
         Paul Byrne (20)  38 Pts

CSS 70 (36 Pts)
Winner; Helen Goodall (18) 76nett.

 Class 1 Catherine Dunne (14) 80nett.

 Class 2 Christina Egan (25) 78nett.

  Class 3 Frances McHugh (32) 80nett.


9hole winner Mo Cooney.
Amended Result
Sunday 16/06/09

Class 1
         Michael Loftus (9) 39 Pts
Class 2
         David Kennedy (13) 38 Pts
Class 3
         William Herlihy (20) 39 Pts
Class 4
         Derek Gately (25) 38 Pts
Sunday 16/06/09

CSS 70 (36Pts)
Saturday 15/06/09

Class 1
         Michael Loftus (9) 35 Pts
Class 2
         Dermot Clancy (14) 38 Pts
Class 3
         Leslie Fenton (17) 38 Pts
Class 4
         Stephen Burdock (28) 37 Pts
CSS 71 (35 Pts)

The Val Cuffe Memorial Trophy
Postponed Until Further Notice
Sunday (09/06/19

Medal Winner
                   William Herlihy (20 ) 70 Nett
Class 1
         Mick Morrissey (12) 71 Nett
Class 2
         David Lacey  (16) 71 Nett
Class 3
         Anthony Garrigan (20) 73 Nett
Class 4
         Alan Caffrey (24) 73 Nett
CSS 71
Saturday 08/06/19

Winner Noel O'Halloran (23) 43 Pts
 2nd     Stephen Coughlan (14) 39 Pts
 3rd      Owen Curran (16) 39 Pts
 4th      Barry O'Meara (4) 38 Pts O.C.B.
 5th      Stephen Houghton (17) 38 Pts O.C.B
 6th      Ben Kavanagh  (10) 38 Pts O.C.B
 7th      Brendan Curran (27) 38 Pts
 8th      Eddie Hearns  (14) 37 Pts O.C.B.
 9th      Marc Coughlan (18) 37 Pts O.C.B.

Ladies 
        Winner Christina Egan (25) 36 Pts
Many Thanks For Your Support
Winner
            Niall Tallon (8) 19 Pts (Sleeve Golf Balls)

Wednesday 9 Hole Competition
From 5pm To 7pm
3 euro members
12 euro visitors
Please use book and envelopes provided.
Wednesday 05/06/19

 
          
           
          
          
                
Winner
         Paul O'Reilly (9) 38 Pts 

CSS  70 (36 Pts)
Monday 03/06/19
 
Winners
           Peter Maher
           John Gaffney
           Conor Gaffney
           Shane O'Donnell (visitor)
                92 Pts
Winner, Sandra Rothwell (29) 36pts.

  Runner-up Mary O'Neill (27) 34pts.


  9hole winner Dolores Murray.
Sunday 02/06/19

Winner
         Frank Courtney (18)  41 Pts
Second
          Mick Morrissey  (12)  38 Pts  O.C.B.
Third
          Warren Keenan (8)   38 Pts
CSS 70 (36 Pts)
Saturday 01/06/19

Winner
         Kieran Feighan  (12)  41 Pts
Second
         Terry Lilly  (7) 38 Pts
Class 1
         Mick Morrissey (12) 37 Pts O.C.B.
Class 2
         Pat O 'Toole (14) 36 Pts O.C.B.
Class 3
         Vincent Feeney (18)  38 Pts
Class 4
         Brendan Curran (27) 36 Pts O.C.B.
CSS 70 (36 Pts)
                              
Winner:  Brendan Maguire   (21)   16pts L6
Winner:   John Hicks   (23)   19pts
Wednesday  29/05/19

Winner
         Paul Kavanagh (19) 38 Pts
Second
          John Smith  (13) 36 Pts
CSS 71 (35 Pts)
Winner;  Marie O'Reilly(30) 77nett.

    Class 1 Catherine Dunne(13) 77nett.

     Class 2 Betty McCabe (23) 79nett.

     Class 3  Anne O'Shea(32) 82nett.


  9hole winner  Cait Jacob.
Saturday 25/05/19

Winner
           Eddie Loughlin  (8)  39 Pts
Class1
           Niall Tallon  (9) 36 Pts
Class 2
            Stephen Coughlan (14) 35Pts  O.C.B.
Class 3
            Derry Holland (21) 38 Pts
Class 4
            Eddie Treacy (22) 36 Pts
CSS  70  (36 Pts)
Sunday 26/05/19
Medal Winner
Anthony Garrigan (20)  67 
Class1
           Niall Tallon  (9)  74  O.C.B.
Class 2
            Mark Mansfield (13) 73
Class 3
            Long Long (17)  73  O.C.B
Class 4
            David Garrigan (73)
CSS. 72

 Winner;  Helen Goodall (18) 33pts.
Wednesday 22/05/19

Winner
         Greg Coleman 9 (5) 19 Pts 
Wednesday 22/05/19

Class 1
         John Phelan (12)  36 Pts L/3
Class 2
         Leslie Fenton (17) 37 Pts
Class 3
         Derry Holland (21) 37 Pts

CSS 70 (36 Pts)
Sunday 19/05/19

Winner Ger McGrane   (20)  38 Pts

Second  Derek  Ellis  (9)  37 Pts

Third     Mark Mansfield  (13)  35 Pts  O.C.B.

CSS 70
Winner;   Denise Campbell(24) 40pts.
Saturday 18/05/19

Winner
         Paul Fagan (20) 3 up

Class 1
         Pat Lynch (9) 2 up
Class 2
         Eldon Hilliard (16) 1 up O.C.B.
Class 3
         Marc Coughlan (18) 1Up O.C.B.
Class 4
         John Garrigan  (23) level
CSS 70
Qualifier Barry Rowan (28) 18 pts


Class 1 Paddy Fitzpatrick (12) 17 pts

Class 2 Tom Henry (16) 15 Pts OL6

Class 3 Barney Kavanagh (21) 17 pts OL6

Class 4 Barry Rowan  (28)   18 Pts
1st Pat Lynch (9) 36 Pts

2nd Marius Martinas (9) 35 Pts ol9

3rd David Leacy (16) 35 pts

CSS 35 Pts
Winner  Pam Harrington(20) 37pts.

 Runner up  Jo Clarke(17) 33pts.

  Gross  Catherine Dunne(13) 16pts.


9hole winner Evelyn Hearns.
Slade Valley Golf Club 
Results 11th May 2019
Gents Singles Stableford

Pro AM Winner Sean Manscier 37 pts (B9)

Overall Winner  Anthony Garrigan (23) 40pts

Overall Second Paddy McDonnell (27) 38pts

Class 1    Billy McCarthy (12) 36pts

Class 2    John Hayden (15) 34 pts

Class 3    Sean Mansier (18) 37pts (B9)

Class 4    Tom Hurley (22) 32 pts

CSS 71 (35pts)
Winners;

            Class 1 Geraldine Mullaney(13) 33pts.

             Class 2 Betty McCabe(22) 34Pts.

             Class 3 Roisin Ryan(37) 34pts.


9hole winner Mary McGovern.
Monday 06/05/19

Winners
           Myles Maguire (30)
           David Garrigan  (22)
           Anthony Garrigan (23) 
           John Garrigan  (23)
                93 Pts

Winner;  Catherine Dunne (13) 33pts.

                  (on countback).
Saturday 04/05/19

Winner
           John Hicks (24) 39 Pts
Second
            President   (13)  38 Pts
Class 1
            Martin Kavanagh . (7) 37 Pts
Class 2
            Dermot Clancy (13 )  35  Pts
Class 3
             Sean Farrell .(18)  35pts
Class 4
            Barry Gregg. (24) 35 Pts O.C.B.
CSS   71  (35 Pts)

     
Sunday 05/05/19

Class 1  
         Greg Coleman  (11)  42 Pts
Class 2
         Paul Cleary  (16)  39 Pts
Class 3
         Harry MacSweeney (21) 36 Pt
Class 4
         Andrew Clarke  (25) 32 Pts
CSS 70  (36 Pts)
Wednesday 01/05/19

class 1
         Ciaran O'Muiri (6) 36 Pts
Class 2
         Vincent Jordan (18) 36 Pts
Class 3
         Barney Kavanagh (22) 38 Pts 

CSS 70 (36 Pts)
Winners;
             Class 1 Colette McDonnell (21) 34pts.

             Class 2 Marie O'Reilly (29) 29pts.

              Class 3 Anne O'Shea (32) 34pts.

  9hole winner-  Christina Egan.
Sunday 28/04/19

Class1 Aidan Flood (10) 42 Pts

Class 2.Paul Cleary (16) 35 Pts

Class 3 John Long (17) 39 Pts

Class 4 Gerry O Riordan (24) 43 Pts

CSS 70 (36 Pts)
Winner;  Alice Galloway (23) 36pts.

 Runner-up; Helen Goodall (17) 32pts.
                          (on countback).
Saturday 27/04/19

Class1  Greg Coleman  (12) 40 Pts

Class 2  Conor Gaffney (15)  38 Pts

Class 3 Derek Nicholson  (19) 40 Pts

Class 4  Brendan Curran  (27)  36 pts

CSS 71 (35 Pts)
Wednesday 24/04/19

Class1
           Paul o Reilly  (9). 39 Pts
Class 2
            Tom Henry  (17)  40 Pts
Class 3
            Vincent Jordan  (19)  39 Pts
CSS.  70 ( 36 Pts)
Winner;      Anne O'Shea (33) 72nett.

Class 1 Anne McNamara (19) 76nett.

Class 2 Christina Egan (25) 75nett.

Class 3 Roisin Ryan (36) 83nett.

  9hole winner Dolores Murray.
Monday 22/04/19

Winners
Kieran Feighan  12
John Phelan.      12
David Lacey.       16
Brian Feighan      27

      55.3 nett
Winner;   
               Colette McDonnell(21) 38pts.
Sunday 21/04/19

Class 1
            Mick Morrissey   (12 ) 40 Pts
Class 2
           Thomas Dillon  (14)  40 Pts last 6
Class 3
            John keating  (18)  38 Pts
Class 4
            Anthony Garrigan (23)  37 Pts
CSS  69  (37 Pts )
Saturday 20/04/19

Medal winner
             Anthony Garrigan (25) 65 Nett
Class 1
            Sean McElwaine  (11) 67 nett
Class 2
            Sean Daly  (15)  68 nett
Class 3
            Sean Farrell (18) 70 nett
Class 4
            John Garrigan (23)  75 o.c.b.
CSS  71
Sunday  14/04/19

Class 1
            Paul fox  12  38 pts
Class 2
            John Hayden 15  34 Pts
Class 3
            Paul Kavanagh 19  32 Pts O.C.B.
Class 4
            Anthony Garrigan 25  39 Pts
Non Counting
Wednesday 17/04/19

Class1
           Captain  12  38 pts
Class 2
           Owen Curran 15  35 Pts
Class 3
            Kevin Kelly  24  40 Pts
Non Counting

Winners;   Betty McCabe (22).

                Mary O'Neill(26).

                Anne O'Shea (33).        649ts.
Saturday 13/04/19 I

Class 1
            Aidan flood .10  41Pts
Class 2
            Dermot Clancy .13. 36 Pts
Class 3
            Leslie Fenton . 17.  38 pts
Class 4
            Brendan Curran. 27  37 pts
Non qualifier
Winner; Betty McCabe (22) 35pts.
1st:
     Aidan Tyrell (18) 43pts  Blessington Lakes:
2nd:
     Jim Cully (25) 40pts:
3rd:
     Eddie Loughlan (8) 37pts:
1st,Ed O Connel (17) 42pts:
2nd Paul Quinn (17)  38pts:
3rd Mark Mansfield (13) 35pts:
Winners;
                 Class 1 Catherine Dunne (13) 27pts.

                 Class 2 Alice Galloway (23) 30pts.

                 Class 3 Mary Cleary (37) 28pts.

    9hole Bernie Chubb,
Winner;   Colette McDonnell (21) 30pts.
Winners.
             Class 1 Anne McNamara (19) 35pts.

             Class 2 Sandra Rothwell (28) 31pts.

             Class 3 Anne O'Shea (33) 33pts.

9hole Mary McGovern.
Saturday 06/04/19

Winner
          Niall Dunne (14) 40 Pts O.C.B.
class 1
         Eddie Loughlin (8) 38 Pts
Class 2
         John Hayden (15) 35 Pts
Class 3
         Luke Waldron (18) 40 Pts
Class 4
         Tom Hurley (22) 33 Pts
Non Counting
Wednesday 03/04/19

Winner Tom Henry (17) 40 Pts

Second Ben Kavanagh (10) 39 Pts

Non Counting
Winner:   John Carney   (14)   18pts L3
Winner; 
              Catherine Dunne (13) 34pts.


 9 hole winner  Dolores Murray .
Sunday 31/03/19

Winner
         Paul Kavanagh (19) 45 Pts L/9
Class 1
         Darren Parsons (12) 41 Pts
Class 2
         President (12) 38 Pts
Class 3
         Paul Quinn (17) 45 Pts
Class 4
         Peter Caffrey (31) 34 Pts
CSS N/A
Saturday 30/03/19

Winner
         Frank Courtney (17) 43 Pts  L/9
Second
          Stephen Coughlan (14) 43 Pts
Class 1
         Michael Loftus (8)  39 Pts
Class 2
         Dermot Clancy (13) 39 Pts L/6
Class 3
         Tom Gallery (18) 41 Pts 
class 4
         Barry Rowan (28) 42 Pts
CSS N/A

         



         

         

         

Wednesday 27/03/19

Winner
         Barry Rowan  (28) 43 Pts
Class 1
         Paul O'Reilly   (9)  40 Pts
Class 2
         Ed O'Connell   (17)  39 Pts
Class 3
         Barney Kavanagh (22) 38 Pts

CSS N/A
Winners; 
             Class 1 Colette McDonnell (21) 21pts.

             Class 2 Alice Galloway (23) 20pts.

             Class 3 Mary Cleary (37) 16pts.
Winner  Catherine Dunne(13) 30pts
Sunday 24/03/19

Class 1
         Marius Martinas (9) 39Pts
Class 2
         President (13 ) 38 Pts
Class 3
         Bill Hanley( 20) 35 Pts
Class 4
         Anthony Garrigan( 25) 37 Pts

Non Counting
Saturday 23/03/19

Winners
           Michael Loftus 8/5 
           Frank Courtney 17/11
           Eldon Hilliard 16/11
           Tom McGovern 21/14
                61 Pts
Second
          John Ryan 15/10
          Paul Byrne 19/13
          Derek Nicholson 19/13
          Vincent Feeney   17/11
                 60 Pts O.C.B.
Best Mixed Team
         Derek Ellis 8/6
         Ben Kavanagh 10/7
         Denise Campbell 24/16
         Dympna Wilson 13/9
            56 Pts
Fellow Menbers the domestic cuts for winter /spring has now ended.
Sunday 24/03/19 we commence the 18 hole competitions  (computer
in use.)The captain and committee thank you for your support over that 
period and wish everybody success for the remainder of 2019.
Wednesday 20/03/19

Class 1
         Paul O'Reilly 9/8 33 Pts
Class 2
         John Smith  13/11 32 pts
Class 3
         Jim Cully 25/21 36 Pts
Winners;
            Class 1 Colette McDonnell (19) 21pts.

            Class 2  Joan Nolan (25) 22pts.

            Class 3  Anne O'Shea (27) 18pts.

  9 hole winner  Evelyn Hearns.
Monday 18/03/19

Winners
             John Phelan (12)
              Greg Coleman (12)
              Kieran Feighan (12)
              Brian Feighan (27)
                      111 Pts
Winner;    Catherine Dunne (4)   22pts.
Sunday 17/03/19

Winner
         Kieran Fox  16/11 27 Pts

Second
          Aidan Flood 10/7 27 Pts -2 =25 Pts

Third
       Michael Loftus 8/5 26 Pts -2 = 24 Pts O.C.B.
Wednesday 13/03/19


Winner
         Paul Kavanagh 19/13 23 Pts -2 = 26 Pts O.C.B.
Sunday 10/03/19

Winner
         Bill Hanley 20/13 28 Pts
Second
         Brian Feighan 27/18 26 Pts
Winners:
              Class 1 Colette McDonnell(21) 25pts.

               Class 2 Sandra Rothwell(28) 27pts.

               Class 3 Frances McHugh(29) 22pts.

    9hole winner:  Nuala Kavanagh.
Winner:  Catherine Dunne (6) 23pts.

  Runner-up: Frances McHugh(30) 21pts.
                    (on countback).

    Winner; Roisin Ryan(35) 22pts.
Congratulations to Jim Somers for winning the power caddy and battery in the club raffle.
Saturday 09/03/19

Winner
         Gerry O'Hanlon 13/9 28 Pts
Class 1
         Michael Loftus 8/5 27 Pts
Class 2
         Pat O'Toole 14/9 25 Pts
Class 3
         Paschal Heary 17/11 27 Pts
Class 4
         Tom Hurley 22/15 23 Pts (O.C.B.)
Sunday 03/03/19

Winner
         Paul Cleary 15/12 30 Pts
Second
          Brian Doyle  16/12 28 Pts
Saturday 02/03/19

Winner
         David Garrigan 22/17  34 Pts
Second
          Dave English  12/9  30 Pts
Third
         Greg Coleman 12/9 31 Pts -4 =27 Pts
Hole In One
       Dave English 2nd
Wednesday 27/02/19

Class 1
         Paddy Fitzpatrick 12/9 29 Pts
Class 2
         John Ryan  15/11 33 Pts -2==31Pts
class 3
         Paul Byrne 19/11 31 Pts

   Winners;  Dympna Wilson(13)

                  Cait Jacob(28)

                  Mary McGovern(39)

                             47nett.


Winner:  Tom Gallery  (18)  21pts

Second:  John Hicks    (24)  19pts
Winner:  Jim Somers  (23)  20Pts
Winner: Eamonn O'Malley  (21)  24pts
Winner:  John Fitzpatrick  (31)  24pts
Winners; 

            1st  Noreen O'Grady(15) 25pts.

             2nd Pat Mc Donagh(23)  25pts.

             3rd. Christina Egan(23)  25pts.

                   (all on countback)
Sunday 24/02/19

Class 1
         Liam French 11/8 30 Pts -2 ==28 Pts
Class 2
         Roger Keller 16/12 28 Pts -2 ==26 Pts O.C.B.
class 3
         Vincent Jordan  19/14 29 Pts O.C.B.
Class 4
         Barney Kavanagh 22/16 31 Pts -2 ==29 Pts
Saturday 23/02/19

Winner
          Captain 12/9 31 Pts O.C.B
Second
          Sean Daly 15/11 31 Pts O.C.B.
Class 1
         Mick Davy 11/8 28 Pts O.C.B.
Class 2
         President 13/9 29 Pts -2 =27 Pts O.C.B.
Class 3
         Paddy Maguire 19/14 31 Pts
Class 4
         Kevin Kelly 24/17 26 Pts
Wednesday 20/02/19

Winner
         Paul Kavanagh 19/13  27 Pts
Second
         Niall Dunne 14/9  23 Pts
Winners; 

             Class 1 Catherine Dunne(8) 20pts.

              Class 2 Mary O'Neill(26)  23pts.

              Class 3 Frances McHugh(32) 21pts.

  9 hole winner Kay Nolan.
Winner;  Denise Campbell(22) 22pts.

   Runner-up; Catherine Dunne(9) 21pts.
Sunday 17/02/19

Class 1
         Ben Kavanagh  10/7 31 Pts
Class 2
         Roger Keller 16/11  26 Pts
Class 3
         Paul Quinn  17/11 30 Pts -2 ==28 Pts
Class 4
         Jim Cully 25/17 30 Pts -2 == 28 Pts
Saturday 16/02/19

Winner
         Ed O'Connell  17/11 29 Pts O.C.B.
Second
         John Hicks   24/16 29 pts
Class 1
         Greg Coleman 12/8 28 Pts - 2 =26 Pts
Class 2
         Brian Jacob 16/11 28 Pts
Class 3
         Paul Fagan  19/13 27 Pts
Class 4
         Vincent Kenny26/17 24 Pts
Wednesday (13/02/2019)
Class 1:
           Harry Bates (12/8) 27pts:
Class 2:
           Tom Henry (17/11) 30pts:
Class 3:
           Barney Kavanagh (22/15) 29pts:
Winners;
              Class 1 Catherine Dunne(11) 23pts.

               Class 2 Alice Galloway(21) 24pts.

               Class 3 Roisin Ryan(37) 19pts.

  
     9hole winner Nuala Kavanagh.
Winner;      Catherine Dunne(13) 24pts.

Runner-      Jo Clarke(15) 22pts.

 3rd            Christina Egan(23) 22pts.
Sunday 10/02/19

Class 1
         Derek Ellis  8/5 25 Pts
Class 2
         David Lacey 16/11 23 Pts
Class 3
         Ger McGrane 20/13 26 Pts
Class 4
         John Gately 23/15 24 Pts O.C.B.
Wednesday 06/02/19 

Class 1
         Pat Lynch  9/6 28 Pts
Class 2
         Pat Flanagan  18/12 27 Pts
Class 3
         Ronnie Byrne 20/13 28 Pts
Saturday 09/02/19

Winner 
         Noel Larkin 18/12 27 Pts O.C.B.
Class 1
         Niall Tallon 8/5  27 PTs
Class 2
         President 13/9 27 Pts
Class 3
         Tom Henry 17/11 27 Pts
Class 4
         Walter Norris 22/15 27 Pts
Winners;

            Class 1 Anne McNamara(19) 21pts.

           Class 2  Alice Galloway(23) 20pts.

           Class 3  Mary Cleary(36) 17pts.

  Winner; Dympna Wilson(13) 20pts.
     
              (  on countback)
Gents Sunday 27/01/19

Class 1 
         Darren Parsons  12/8  25 Pts
Class 2
         Eldon Hilliard  16/11  25 Pts 
Class 3
         Frank Courtney  17/11 24 Pts
Class 4
         Barney Kavanagh  22/15 23Pts
Gents Sat 26/01/19

Class 1
         Pat Lynch 9/6 29 Pts
Class 2
         Dermot Clancy  13/9 25 Pts
Class 3
         Derry Holland 21/14 22 Pts
Class 4
         Jack Neary 24/16  21 Pts
Winner
            Bill Bollard 20/11  22Pts L/3
Second
             Gerry O'Hanlon .13/7 .22 Pts L/6
Winners;

   Class 1 Helen Goodall(16) 23pts.

   Class 2 Denise Campbell(24) 24pts.

   Class 3 Anne O'Shea(31) 21pts.
Gents Singles Sat.19/01/19

Winner
         Warren Keenan 7/5 29 Pts L/9
Class 1
         Barry O'Meara 4/3 29 Pts 
Class 2
         Stephen Coughlan 14/9 29 Pts -2 Pts 27 Pts L9
Class 3
         Bernard Cuffe 18/12 28 Pts
Class4
        Jim Cully 25/17 29 Pts
Class 1
         Sean McElwaine 11/7 26 Pts L/6
Class 2
         John Ryan  15/10 27 Pts L/9
Class 3
         Harry McSweeney 21/14 28 Pts
Winners.

            Class 1. Jo Clarke(17) 22pts.
                    (on countback).

             Class 2. Christina Egan(25) 24pts.

             Class 3. Anne O'Shea(31) 21pts.

   9 hole winner Ursula Merriman.







Gents Singles Sunday 13/01/19

Winner
         Liam French  11/7  26 Pts

Second
          Aiden Flood  10/7  24 Pts

Third 
      Marius Martinas  9/6 23 Pts L/9
Gents Singles S/ford Sat 12/01/19

Winner
         Stephen Coughlan 14/9  29 Pts
Class 1
         Terry Lilly 6/4  27 Pts
Class 2
         John Hayden  15/10 23 Pts
Class 3
         Brendan Foy 20/13 26 Pts
Class 4
         Anthony Garrigan  27/15 29 Pts -2 Pts
Wed Golfers Singles 09/01/19

Class 1
         Frank Casey 10/7 29 Pts L/9
Class 2
         Leslie Fenton 17/11 28 Pts L/9
class 3
         Barry Rowan  28/19 29 Pts
Winners:

 Class 1 Ger Mullaney(11) 21pts.

 Class 2 Cait Jacob(28) 24pts.

 Class 3 Anne O'Shea (33) 24pts.

 9hole Winner Patty Cuffe.
Winner:  John Fitzpatrick  (30)  24pts
Winner; Geraldine Mullaney(13) 27pts.

Runner-up; Helen Goodall(17) 21pts.
                    (on countback).
Gents Singles Sunday 06/01/19

Winner 
         Harry McSweeney  21/14  31 Pts  L9
Class 1
         Greg Coleman  12/8  29 Pts
Class 2
         Eddie Cleary  13/9  26 Pts  L9
Class 3
         Paul Quinn 17/11  31 Pts
Class 4
         Alan Caffrey  25 /17 25 Pts L/9
Gents Singles S/ford Sat 05/01/19

Winner
         Eddie Loughlin 8/6 28 Pts L/9
Second 
          Anthony Garrigan 25/17 28 Pts L/9
Class 1
         Billy Mc Carthy    12/8  26 Pts
Class 2
         Dave Morrissey    13/9  27 Pts
Class 3
         Eamon O,Malley 21/14  26 Pts 
Class 4
         Brendan Curran  27/18  28 Pts
4 Person Team event 01/01/19

Winners
           Paschal Heary 17
           John Smith     13
           Brendan Foy   20
           Des Moffett     17
             65 Pts
Wed Golfers Open Singles 02/01/19 

Winner
         Derry Holland 22/15 31 Pts

Second 
          Paschal Heary   17/11 30 Pts

  Winner; Christina Egan(26) 21pts.
Well members today's result concludes the Xmas/winter break from Domestic Cuts.Starting Wednesday 2nd Jan Sat 5th and Sunday 6th Phase 2 commence.All winners will be deducted 2 pts .Please note that Members need to 
Insert their official handicap and shots received on their scorecard in the space provided beside the name..Also remember that the new rules of golf come into effect on Tuesday 01/01/19. Happy New Year
Gents Open Singles Sunday 30/12/18

Class 1
         Warren Keenan 7/5 29 Pts

Class 2
         John Hayden 15/10 27 Pts
Class 3
         Ed O,Connell 17/11  31 Pts
Class 4
         Jim Cully  25/17  27 pts
Gents Singles Sat 29/12/18

Class 1
         Kieran Feighan 12/8 29 Pts
Class 2
         John Ryan  15/10  28 Pts
Class 3
         Paddy Maguire 19/13  32 Pts
Class 4
         Kevin Kelly  24 16  23 Pts
Hole In One Kieran Feighan 5th.
Saturday
Class 1
            Billy McCarthy   84 Pts
Second
            Dave English.      82 Pts
Class 2
            Hugh Flanagan.   81 Pts
Second
             John Hayden.       80 Pts
Class 3/4
                Paddy Maguire   85 Pts
Second
            Paul Byrne .  81 Pts

Saturday

Class 1/2
               Billy McCarthy.  81 Pts
Second  
            Ben  Kavanagh .73Pts
Class 3/4
                Alan Caffery. 84(best round )
Second
            Vincent Jordan .84 pts

Many thanks to Ben and Derek 

Happy Christmas to everybody



     
Gents Singles Sunday 23/12 /18

Winner
         Vincent Jordan  19/13 28 Pts

Second
          Harry McSWeeney 21/14  25 Pts

Happy Xmas Enjoy
Gents 12 Hole Open Singles 22/12/18

Winner
         Paddy Maguire 19/13 29 Pts  Last 9
Class 1
         Warren Keenan 7/5  28 Pts Last 6
Class 2
         Stephen Coughlan 14/9  29 Pts
Class 3
         Sean Manscier 18/12 26 Pts  Last 9
Class 4
         Vincent Kenny 26/17 28 Pts.
No Domestic Reductions
Wed 13 Hole Open Singles S/ford 19/12/18

Class !
         Paul O,Reilly 9/7 29 Pts
Class 2
         John Smith 13/9 28 Pts
Class 3
         Ronnie Byrne 20/14 27 Pts

Happy Christmas.
Winner:  Eamonn O'Malley   (21)   21pts.

 Winner; Geraldine Mullaney9=(13/7) 19pts.
                          on countback.
Gents 12Hole Singles S/ford 16/10/18

Class 1 
         Mick Davy 11/7 25 Pts Last 9
Class 2
         Willie Steward 15/10 25 Pts Last 9 
Class 3
         Declan Warde 21/14 25 Pts
Class 4
         Peter Caffrey 31/21 22 Pts

Non Counting
Wed Golfers 13 Holes S/ford 12/12/18

Class 1 .
         Class 1 Aiden Flood 10/7 25 Pts Last 6
Class 2
         Leslie Fenton 17/12 25 Pts last 9
Class 3
         Vincent Jordan 19/14 29 Pts
Winners: 
Class 1:  Helen Goodhall (17) 23 Pts
Class 2:  Colette McDonnell (22) 28 Pts
Class 3:  Roisin Ryan (37/35) 20 Pts
Winner:   Kevin Kelly  (24)  18pts-2  L6

 Winner  Catherine Dunne(13/8) 25pts.

 Runner-up Marie O'Reilly(31) 23pts.
Winners;

   Class1 Catherine Dunne(13/10) 20pts.

   Class2 Sandra Rothwell(28) 19pts.

   Class3 Anne OShea(33) 20pts.


Winner;  Ger Mullaney (13/9) 20pts.
The presentation of the Christmas Hampers will take place next Saturday 15/12/18 in the Clubhouse at 15.30 hrs .All winners and Runner -ups are expected to be in attendance.
Gents Singles S/ford Sun 09/12/18 12 Holes
Amended Result
Class 1
         Niall Tallon 8/5 31 Pts -2
Class 2
         Dave Kennedy 13/9 26 Pts last 9
Class 3 
         John Keating  18/12 26 Pts Last 6
Class 4
         Barney Kavanagh 22/15 25 Pts
Non Counting
Gents Singles S/ford Sat 08/12/18

Class 1
         Greg Coleman  11/7 26 Pts
Class 2
         John Phelan 13/9 29 Pts - 2
Class 3
         Denis Crowley 21/14 19 Pts
Class 4
         Owen Cassidy 22/15 20 Pts
Non Counting
Today's round of the Xmas Hampers was posponed.And will be completed next Sat.                  Tomorrow final round still stands.
Gents 12 Hole Singles S/ford Wed 05/12 /18

Winner
         Harry McSweeney 21/14  29 Pts - 2
Winner;   John Garrigan  (23)  17pts L6
Leaders After 3 Rounds.                                            Saturday Class 1 Dave English 82 Pts.  Class 2     Hugh Flanagan 81 Pts  Class 3/4 Paul Byrne 77    Pts                                                                                   Sunday.   Class 1/2 Billy McCarthy  81 pts .                           Class 3/4 Alan Caffrey @ Vincent Jordan 84 Pts
Gents 12 Hole Singles S/ford 02/12/18
Class 1
         Pat Lynch  10/7  27 Pts
class 2
        Tom Dillon  14/9  26 Pts
Class 3
         Paddy Flanagan 18/12 28 pts
Class 4
         Alan Caffrey 25/17   29 Pts -2
Non Counting
Gents 12 Hole Singles S/ford Sat 01/12/18
Class 1
         Joe Nolan  12/8  29 Pts
Class 2
         Sean Mc Dermott 13/9 31 Pts
Class 3
         Frank Courtney  17/11 27 Pts
Class 4
         Paddy Mc Donnell  26/17 25 Pts -2 O.C.B.
Non Counting
Gents Singles S/ford 25/11/18 Sun 14 holes
Corrected Result
Class 1
         Niall Tallon 8/6 32 Pts
Class 2
         Brian Doyle 16/12 33 Pts
Class 3
         Vincent Jordan 19/15 30 Pts
Class 4
         Richard Murphy 23/18 34 Pts - 2
Non Counting
Winner:   Niall Dunne   (14)    20pts
Winners; Catherine Dunne(13/12) 28pts.

   Runner-up; Noreen O'Grady (15/13) 28pts.

                   (on countback).
Gents Singles S/Ford Sat 24/11/18 12 Holes

Winner
         John Phelan 13/9  28 Pts
Class 1
         Warren Keenan 7/5  27 Pts
Class 2
         John Hayden  15/10 27 Pts (O.C.B.)
Class 3
         Paddy Maguire 20/13 29-2 (27 O.C.B.)
class 4
         Walter Norris 22/15 27 Pts
Non Counting

 Winner; Dympna Wilson(13) 18pts.
Winner; Ger Mullaney(11) 28pts.


9 hole Winner Dolores Murray.
Winner:   Kevin Kelly  (24)  20pts
Winner:  Ezio Fusciardi  (17)  18pts
Winner:  Jim Somers  (23)  23pts
Gents Singles S/Ford Sunday !8/11/18Class 1
 Class 1
          Michael Loftus 8/6 31 Pts - 2
Class 2
         John Smith  13/11  31 Pts - 2
Class 3
         John Long  17/13  31 Pts
Class 4
         Jim Cully  25/19  28 Pts
Non Counting
Gents Singles S/ford Sat 17/11/18

Winner
         Dave English 12/9  32 Pts O.C.B.
Class 1
         Billy McCarthy 12/9  31 Pts
Class 2
         Sean Daly  15/12  31 Pts
Class 3
         Tom Henry 17/13 32 Pts
Class 4
         Paddy McDonnell 26/20 30 Pts
Non Counting
Wed Golfers 12 Holes S/Ford 14/11/18
Winner
         Pat Flanagan 18/12 26 Pts
Second
          Tom McGovern  20/13 24 Pts
Third 
          Harry McSweeney 21/14 22Pts
Gents Singles S/ford Sat 10/11/18
Amended Result
Class 1
         Barry O'Meara 4/3 33 Pts O.C.B.
Class 2
         GRAHAM LARKIN  16/16 32 Pts
Class 3
         Ronnie Byrne  20/17  32 pts
Class 4
         Anthony Garrigan  25/21 34 Pts
Non Counting
Winners;

           Class 1 Ger Mullaney (13) 30pts.

          Class 2 Bernie Chubb (27) 28pts.

           Class 3 Frances McHugh (32) 28pts.

  9hole winner Tess Loughlin.




 Winner: Roisin Ryan (37) 29pts.

Runner-up; Cait Jacob (28) 23pts.
                  (on countback).
Gents Singles S/ford Sunday 11/11/18

Class 1
         Aiden Flood  10/8  34 Pts
Class 2 
         Dermot Clancy 14/12 33 Pts - 2
Class 3
         Edmond O'Connell  17/14 35 Pts
Class 4
         Richard Murphy 23/20 33 Pts

Non Counting
Gents Singles S/ford Sat 10/11/18

Class 1
         Barry O'Meara 4/3  33Pts O.C.B.
Class 2
         Dermot Clancy 14/12  34 Pts
Class 3
         Ronald A Byrne  20/17 32 PTS
Class 4
         Anthony Garrigan 25/21 34 PTS
Non Counting
COMPETITION CANCELLED DUE TO LOW CLOUD

Winner;  Noreen O'Grady (15) 31pts.

 Runner-up; Catherine Dunne (13) 27pts.
Gents Singles S/Ford Sun 04/11/18
Class 1
         Captain  8/7  34 Pts
Class 2
         John Smith 13/11 33 Pts
Class 4
         Bernard Cuffe 18/15 31 Pts
Class 4
         Alan Caffrey 24/20 34 pts
All Winners Minus 2 Week-ends only

Gents Singles S/ford 03/11/18

Winner Paddy Maguire 20/17 38 Pts

Second Ciaran O'Muiri 5/4  31 Pts ( O.C.B.)

Winners Minus 2 Pts Weekends Only.

Gents Singles S/ford 03/11/18

Winner Paddy Maguire 20/17 38 Pts

Second Ciaran O'Muiri 5/4  31 Pts ( O.C.B.)

Winners Minus 2 Pts Weekends Only.
Wed Golfers 15Hole S/Ford 31/10/18.                     Class 1 Pat Lynch (10) 31 Pts.                                  Class 2 John Ryan (15) 30 Pts.   (o.c.b.)                Class 3  Paul Byrne (20) 35 Pts.                             Non Counting .                                                             All Winners Minus 2 (wed only)
4 Person Team Event Mon 29/19/18

Overall Winners
                      Aiden Flood  (10)
                      Billy McCarthy (12
                      Jonathan  Bailey (21) Palmerstown House
                      Shay Keeley  (21) Palmerstown House 
  58.6 nett
Winners;

             Class 1 Ger Mullaney(13) 37pts.

             Class 2  Colette McDonnell(22) 43pts.

             Class 3  Anne O'Shea (33) 38pts.

9hole winner Bernie Chubb.
Gents Singles S/ford Sat 27/10/18 AMENDED RESULT

Winner 
         Paschal Heary (17) 36 Pts o.c.b.
Class 1
         Ciaran O'Muiri (5) 35 Pts o.c.b.
Class 2
         Stephen Coughlan (14) 34 Pts
Class 3
         Bernard Cuffe  (18) 36 Pts 
Class 4
         FINBAR CROWLEY (30) 32 Pts

CSS 70 (36 Pts)

 Winner; Betty McCabe (23) 34pts.


  CSS 74.
Gents Singles Sunday 28/10/18

Class 1
         Liam French  (12) 38 Pts

Class 2
         Billy McCarthy  (13) 40 Pts

Class 3
         Patrick Flanagan (18) 37 Pts

Class 4
         Anthony Garrigan (25)  38 O.C.B.

CSS 70 (36 Pts)



Winner 
         Paschal Heary (17) 36 pts o.c.b.
Class 1
         Ciaran O'Muiri (5) 35 Pts o.c.b.
Class 2
         Stephen Coughlan (14) 34 Pts
Class 3
         Bernard Cuffe  (18) 36 Pts
Class 4
         Brendan Curran (28) 33 Pts

CSS 70
Winner:   Brendan Maguire   (22)   18pts L3
Winner:  Willie Walsh  (24)  20pts
Wed Golfers S/Ford 24/10/18

Winner
         Shay Feehan  (12 41 pts
Class 1
         Captain  (8) 37 pts (ocb)
class 2
         Owen Curran (16) 38 pts (ocb)
class 3
         Paul Kavanagh (19) 39 pts
CSS69 37 pts
Winners-
             Class 1 Pam Harrington(20) 37pts.

              Class 2 Christina Egan (26) 32pts.

              Class 3  Anne O'Shea (33) 29pts.

 CSS 73.

 9 hole winner  Patty Cuffe.
Winner; Geraldine Mullaney(13) 31pts.

 Runner-up Catherine Dunne(13) 31pts.

  3rd.  Betty McCabe (23) 27pts.

CSS.76
Gents Singles S/ford Sunday "!/10/18

Class 1 
         Kieran Feighan (12) 36 Pts L/9
Class 2
         David Kennedy  (13)  38 Pts
Class 3
         John KEating (19)  37 PTs
Class 4
         Alan Caffrey  (24) 31 Pts

CSS 70 (36)

Winner
         Mick Davy (12) 41 Pts
Class 1
         Niall Tallon (9)  38 Pts
Class 2
         Barney Bermingham (16) 35 Pts
Class 3
         Eldon Hilliard  (18)  38 Pts
Class 4
         Anthony Garrigan 25 Pts

CSS 72 (34 Pts)
wed golfers open singles 17/10/18

winner
         Niall Dunne (16) 42 Pts

Class 1
         Eddie Loughlin (8)  39 Pts

 Class 2
          Leslie Fenton   (17)  37 Pts (L9)

Class 3
         Vincent Jordan  (19)  38 Pts (L9)

CSS 70 (36 Pts)
Winners.
             Class 1.Geraldine Mullaney(13) 30pts.
              Class 2.Joan Nolan "6) 38pts.
              Class 3. Anne O'Shea(33)  34pts.

CSS 75,

9hole winner. Colette McDonnell.
Winner:  Geraldine Mullaney(15) 42pts.

Runner-up: Noreen O'Grady(15) 32pts.

CSS 74.
Gents Singles S/Ford Sun. 14/10/18

Class 1
         Darren Parsons  (12) 37 Pts

Class 2
         Willie Steward  (15) 36 Pts (On Count Back)

Class 3
         Paul Kavanagh (20)  38 Pts

Class 4 
         Richard Murphy (23)  36 Pts

CSS 70 (36 Pts)
 
Competition Cancelled saturday 13/10/18

The Brendan Kelly Memorial Trophy Has Been Transfered to next Sat 20/10/18

The end of season prize presentation will take place later that evening.
All prize winners are expected to attend to show support to our sponsors
Wed Golfers Open Singles

Class 1
         Paul O'reilly  (9)  35 Pts  l/9

Class 2
         John Ryan    (15)  36 Pts 

Class 3
         Derry Holland  (21)  37 Pts

CSS 70 (36 Pts)
Winner Class 1 Geraldine Mullaney (16) 37 pts.
           Class 2 Colette McDonnell   (22) 33 pts.
           Class 3 Frances McHugh      (31) 25 pts.

CSS  75

9 Hole Winner Margaret Kennedy
Winner Colette McDonnell (23) 36 Pts.
Runner Up Anne O'Shea (33) 32 pts.

CSS 75
Winner  Colette McDonnell (23) 74 Nett.
Winner:   Jim Somers   (23)   20pts

Gents Singles S/ford Sunday 07/10/18

Class 1
         Liam French  (11) 36 Pts last 9

Class 2
         Thomas Dillon (16)  38 Pts

Class 3
         Bernard Cuffe  (18)  36 Pts

Class 4
         David Molloy  (25)  34 Pts

CSS 70 (36 Pts )
Gents Singles S/ford Sat 06/10/18

Winner
         Sean Manscier  (19)  40 Pts

Class 1
         Shay Feehan   (12)   35 Pts

Class 2
         Hugh Flanagan  (13)  39 Pts

Class 3
         Mick McLoughlin  (17)  38 Pts

Class 4
         Owen Cassidy  (22)  37 Pts

CSS70 (36 Pts0
Wed Golfers Open Singles

Class 1
         Eddie Loughlin  (8) 36 Pts

Class 2
         Owen Curran  (18)  43 Pts

Class 3
         Derry Holland (21)  35 Pts

Css 70 (36 Pts )
Winner:   John Hicks  (24)  22pts
AMENDED RESULT

Class 1
         Liam French (11) 36PTS (l/9)

Class2 
         Brendan Keenan  (15)  34Pts

Class 3 
         Bernard Cuffe  (18) 35 Pts (l/9)

Class 4
         DAVID MOLLOY (23)  32 Pts

CSS 71 (35)
Winner
          Jack Neary  (25) 38 Pts  on count back
Class 1 
          Aidan Flood  (10)  37 Pts  on count back
Class 2
         John Smith  (13)  37 Pts
Class 3
         John Keating (19) 34 pts  on count back
Class 4
         Alan Caffrey (25)  38 Pts
CSS 70 (36Pts)


Nearest the pin 13th Miss Dympna vWilson 48 ins.
Winners
            Ardle Culleton (18)  Donabate
            David Kilmartin (10)  Corballis
            Diarmuid Murphy (18) Dooks
            David Henry        (15) Co. Meath
    105 Pts  on count back
Second
            Ciaran o'muiri  (5)
            Eddie Loughlin (8)
            Noel Larkin      (17)
            Owen Cassidy (22)
     105 Pts
Third
            Derek Ellis (8)
            Darren Parsons (12)
            Ben Kavanagh  (10)
            Mark Mansfield  (13)
     103 Pts  On count back
Fourth
           Pat O'Toole  (13)
           Joe Mulvey   (15)
           Owen Curran (18)
           Ronnie Byrne  (20)
 
  103 Pts

Nearest the pin 13th Eddie Loughlin 2.5 mtrs
WESNESDAY GOLFERS 18 HOLE OPEN SINGLES
CLASS 1
            SHAY FLEMING  (7) 40 PTS
CLASS 2
            LESLIE FENTON  (17)  37 PTS
CLASS 3
            MICHAEL NASH  (23) 36 PTS  (LAST 6)
CSS  70 (36 PTS)
Winners:

 Class 1 Anne McNamara(19) 35pts.

 Class 2  June O'Dwyer (28) 29pts.

 Class 3  Anne O'Shea (35) 36pts.

   Css 76.

  9 hole Winner  Patty Cuffe.
Winner     Jack  Downing   (29)  18 Pts
Second     Paul  Kavanagh  (20) 24 Pts ( insufficient cards)
Third         James Cleere       (23)  18Pts
Fourth        John  Hicks (24)   17 Pts  (on count back)
Lower H/caps  John  Ryan  (15)  22 Pts
Sponsors Prize    Brian   Jacob    (16)  18 Pts
Winner: Betty McCabe(23) Level.
Runner-up: Sandra Rothwell(28) -2.
Css72
Gents singles s/ford sunday 23/09/18
Class 1   Liam French   (11)   36 Pts on count back
Class  2   Brendan Keenan  (15) 34 Pts
Class 3   Bernard Cuffe   (18)   35 pts on count back
Class4   Peter Caffrey    (31) 31 Pts
CSS   71
GENTS SINGLES S/FORD 22/09/18
WINNER  RORY O'SULLIVAN  (13)  39PTS  ON COUNT BACK
CLASS 1  JOHN PHELAN  (12) 35 PTS
CLASS 2  JOHN SMITH  (13)  36 PTS
CLASS 3   LIAM SOMERVILLE (18) 39 PTS
CLASS 4   OWEN CASSIDY  (23)  37 PTS ON COUNT BACK
CSS 70  (36) PTS
Winner: Colette McDonnell (24) 69nett.

 Class 1 Ger Mullaney(16) 72nett.

 Class 2 Pam Harrington(20) 72nett.

 Class 3 Frances McHugh (31) 84nett.

Css 73.

 9 hole winner Dolores Murray
Wednesday Golfers Cancelled (19th Sept 2018)
Winners:
            Connor Gaffney (15) 
            Luke Waldron (19)
            Shane O'Donnell (20) Edmondstown GC
            Charles Dunne (21) Grange Castle GC
            (91pts L6)
Second:
            Marty Doyle (19) Naas GC
            Paul Hennessy (9) Craddockstown GC
            Fran Hurley (13) Hermitage GC
            John McCarron (18) Hermitage GC
            (91pts L9)
Third:
            Mick Davy (12)
            John Ryan (15)
            Leslie Fenton (17)
            Bill Bollard (20)
            (91pts)
Fourth:
            Betty McCabe (24)
            Marty O Neil (27)
            Owen Cassidy (22)
            Paul Byrne (19)
            (90pts)
Ladies Team:
            Pam Harrington (21)
            Denise Cambell (25)
            Margaret Kennedy (25)
            Joan Nolan (27)
            (84pts)
Nearest The Pin (13th Hole)
            Greg Coleman (69 Cm)
Class 1:
           Barry O'Meara (4) 39pts:
Class 2:
           Dermot Clancy (14) 36pts:
Class 3:
           Eldon Hilliard (18) 38pts:
Class 4:
           Vincent Kenny (26) 39pts:
C.S.S: 70 (36pts):
Junior Cup:
Best Gross- Ciaran O'Muiri (5) 77
2nd Gross- Martin Kavanagh (7) 77
1st Nett- Pat Lynch (10) 69
3rd Gross- Ciaran Conroy(v) (5) 80 Castlewarden
2nd Nett- Aidan Flood (10) 71

Intermediate Cup:
Best Gross- Dave English (12) 82
2nd Gross- T. McEwan(v) (11) 83 Blessington Lakes 
1st Nett- Rory O'Sullivan (14) 69
3rd Gross- T. McEwan Snr(v) (11) 85 Blessington Lakes
2nd Nett- Harry Colclough(v) (16) 70 Rathfarnham

Minor Cup:
Best Gross- Tony Condron (20) 87
2nd Gross- Paul Kavanagh (20) 92
1st Nett- Sean Manscier (19) 73
3rd Gross- Kieran Foley (21) 97
2nd Nett- Barney Kavanagh (22) 76

CSS 71
logo